You now position: Home > News  

Globale industrisë plastike tendencat e paket
2015/4/23 10:06:32

Si e krizës globale financiare, trazira, zhvillimi i botës rritjes së prodhimit industrial ngadalësuar. Megjithatë, si industria e botës paketimit për të zbatuar një kombinim të fuqishëm, bashkëpunimin ndërkombëtar dhe nisma të tjera të reja për të bërë botën një zhvillim të ri të industrisë së paketimit, materialet e paketimit, paketimin e prodhimeve, rritja e qëndrueshme, materialet e paketimit, proceseve të reja, teknologjitë e reja, produkte të reja janë në zhvillim, plastike paketim ende mbahet një normë të lartë rritje.
 
Së pari, e re paketimit poliestër qendër fazë: dramatik glycol botë polietileni naphthalate (PEN) është një "lloj i ri i poliestër," materialet e paketimit. Sepse struktura molekulare e PEN dhe PET janë të ngjashme me naftalinë unazë në vend të benzenit, PEN ka më të shkëlqyer se pengesë PET, pengesë gaz në mënyrë të veçantë, rezistenca UV, rezistencë për ngrohje (temperatura termike deformim i PEN zakonshëm amorf 100 ℃, ndërsa PET është vetëm 70 ℃). Të ardhmen e afërt, PEN do të jetë derdhur në zonën e paketimit, të çojë në një tjetër pas revolucionit të paketimit PET.

Së dyti, plastike e re biodegradable: Me zbatimin e standardeve ndërkombëtare të mjedisit ISO14000, ri vëmendje biodegradable plastike shumë. BASF Gjermanisë filloi një markë ECOHEXD diol alifatike dhe aromatike dicarboxylic poliestër acid rrëshirë polimer degradim, mund të përdoret për prodhimin e filmit.

Sipas informatave për tregjet në Evropën Perëndimore, kërkesa për plastike degradable 20.000 ton, fushat kryesore të aplikimit për çanta plehrash, qese mbeturinash, filmi plastik, letër të përbërë, enë të ushqimit të shpejtë dhe gota pije dhe kështu me radhë.
 
E treta, për të zhvilluar plastike metallocene: metallocene është e lidhur metal cyclopentadienyl tranzicionit dhe formimin e komponimeve organike koordinimit metal. Kjo është, metallocene metallocene komponimet polyolefin koordinim (netallocene) si katalizator për polimerizim reagim Olefin e polimer. polimere Metallocene kanë shumë përparësi, të tilla si kryerjen e përpunimit, forca të lartë, ngurtësi e lartë dhe transparencë të mirë, performanca e shkëlqyer, e cila ka qenë shqetësim i madh dhe, prandaj, i futur shumë varietete të reja.

Plastikë do të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në Metallocene PP, MDPE, LLDPE, tregu plastike elastomer. Kërkesa PE në botë për momentin është 4.000 ton, pritet të rritet në 50 milion ton në 2005 për të rritur pjesën e polietileni kryesisht metallocene. plastike Metallocene ka përparësi të shumta, të tilla si një e mirë shkëlqim, të lartë shkrihet forcën dhe stabilitetin e filmit, të përshtatshme për paketimin e ushqimit, paketim mjekësore, tkurret film dhe produktet higjienike, dhe kështu me radhë.
 
Së katërti, plastike shkumë të ndotjes: nxjerrje të kompanisë italiane AMUT fletë shkumë PP shkumë produkteve është zhvillimi i fundit. Kjo vlen të lartë rrëshirë MON-TELL e viskozitetit, i lartë shkrihet polypropylene forcë (HMSPP), homopolymer PP dhe kimike defekt agjentët me ODP të ulët, të prodhojnë një shpërndarje të mirë dhe uniforme e shkumë fletë polypropylene microporous material (FPP), dendësia e 0.6kg? d. shkumë PP përdoren HMSPP vetëm 12,5%, është e një rëndësie të madhe ekonomike dhe rëndësinë e mjedisit: ai ka punën e njëjtë në krahasim me fletë PP, densitet produkt është i ulët, ju mund të kurseni 20% të lëndëve të para, duke kursyer 20% kërkohet që të paguajnë për thyerjen e kostos së mjedisit ekologjik. Së bashku me prodhimin e nxjerr shkumë nga goja paketimit CFC → → HCFC rrugë zhvillimit HFC → HC tani janë "zero ODP", "të ulët GWP", më pak ndotëse përpara gjelbër teknologji.